omluvenka

Informace pro nové děti

Úvod > Informace > Informace pro nové děti

Co by mělo vaše dítě zvládat před nástupem do MŠ

• znát své jméno a příjmení
  • poznat svoje oblečení /vše by mělo být podepsané/
  • umět si vyčistit zuby
  • spolupracovat při oblékání a svlékání
  • umět si říct, co chce nebo potřebuje
  • držet lžíci a umět se najíst
  • při jídle sedět u stolu
  • používat toaletu (pleny nejsou přípustné)
  • umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku
  • umět nazuovat a vyzouvat obuv
  • vysmrkat se používat kapesník
  • umět pít z hrnečku a skleničky
  • ujít kratší vzdálenosti při pobytu venku

Co dítě potřebuje v MŠ

• bačkory /bez zapínání, ne pantofle/
  • náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko, tepláky/kraťasy, dle počasí/
  • oblečení na pobyt venku, gumáky
  • pyžamo
  • kartáček ,pastu
  • papírové kapesníky /2 balení na pololetí/

Jak se správně chovat v mateřské škole

• dítě odvést až do třídy a osobně předat učitelce
  • máte-li nějaké pochybnosti, požadavky, obraťte se s důvěrou na učitelku
  • neprodlužujte loučení s dítětem, rychle odejděte
  • informujte učitelku, jestliže má Vaše dítě nějaké zdravotní problémy
  • před Vaším dítětem mluvte o školce hezky, nestrašte ho školkou, školka není za trest

10 dobrých rad,které usnadní Vám i vašemu dítěti nástup do školky

• 1 .MLUVTE S DÍTĚTEM O TOM, CO SE VE ŠKOLCE DĚLÁ A JAKÉ TO TAM JE.

Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam, ale chodit rádo, abyse vaše dítě nevystrašilo barvitýmlíčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako: "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.

•    2.  ZVYKEJTE DÍTĚ NA ODLOUČENÍ.

Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřbuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.

• 3. VEĎTE DÍTĚ K SAMOSTATNOSTI ZVLÁŠTĚ V HYGIENĚ, OBLÉKÁNÍ A JÍDLE.

Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.

• 4. DEJTE DÍTĚTI NAJEVO, ŽE ROZUMÍTE JEHO PŘÍPADNÝM OBAVÁM Z NÁSTUPU DO ŠKOLKY.

Ujistěte dítě, že mu věříte, a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z tohoto důvodu NIKDY ŠKOLKOU DÍTĚTI NEVYHROŽUJTE (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se víhruškám typu "Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne".

• 5. POKUD BUDE DÍTĚ PLAKAT, BUĎTE PŘÍVĚTIVÍ, ALE ROZHODNÍ.

Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

• 6. DEJTE DÍTĚTI S SEBOU NĚCO DŮVĚRNÉHO.

(plyšáka, hračku, šátek).

• 7. PLŇTE SVÉ SLIBY.

Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.

• 8. PLATÍ, ŽE ZBAVIT SE SVÉ ÚZKOSTI ZNAMENÁ ZBAVIT DÍTĚ JEHO ÚZKOSTI.

Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím menší problém.

• 9. ZA POBYT VE ŠKOLCE NESLIBUJTE DÍTĚTI ODMĚNY PŘEDEM.

Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě - pokud den ve školce proběhne v pohodě - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

• 10. PROMLUVTE SI S UČITELKOU O MOŽNOSTECH POSTUPNÉ ADAPTACE DÍTĚTE.

S dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.

více informací